Zakładanie trawnika – które gatunki traw są najlepsze? Poradnik ogrodnika

Przed położeniem trawnika trzeba zastanowić się, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, czy ma pełnić głównie funkcję ozdobną, czy też  będziemy korzystać w sposób bardziej użytkowy. Należy najpierw wyznaczyć jego obszar, uwzględnić fragmenty małej architektury, miejsca, gdzie będą rosły większe rośliny i kwiaty. Teren powinien być wstępnie wyrównany, trzeba pozbyć się chwastów, większych kamieni, najlepiej też przed zasianiem trawy wykończyć chodnik. Na mniejszej powierzchni można spulchnić glebę przy pomocy grabi, przy większej dobrze jest użyć większych maszyn ogrodniczych, np. glebogryzarki, która jest w stanie doskonale oczyścić, poruszyć i zmiękczyć glebę. Read more „Zakładanie trawnika – które gatunki traw są najlepsze? Poradnik ogrodnika”

Etapy zakładania ogrodu – krok po kroku

Wspaniale wyglądający ogród jest marzeniem wielu osób. Miłe chwile spędzone z rodziną na świeżym powietrzu, imprezy w ogrodzie, poranna kawa na tarasie – wszystkie te myśli mogą nas skutecznie zmotywować do samodzielnego założenia ogrodu na kawałku niewykorzystanej ziemi. Jednak należy mieć świadomość, że zakładanie ogrodu stanowi duże wyzwanie, zarówno pod względem poświęconej energii oraz czasu. Poniżej jednak postaramy się podpowiedzieć, w jaki sposób należałoby założyć swój własny ogród, od początku do końca. Etap zakładania zostanie przeprowadzony od samego początku aż do końca.  Read more „Etapy zakładania ogrodu – krok po kroku”

Jak przygotować ogród na przyjście mroźnej zimy?

W związku z tym, że zbliża się okres zimowy, należy zacząć przygotowania ogrodu przed nadejściem mrozów. Zadbanie o ogród jesienią tak, aby rośliny przetrwały w dobrej kondycji podczas przymrozków wymaga kilku istotnych zabiegów. Oto kilka sprawdzonych porad, jak przygotować ogród na przyjście zimy. Read more „Jak przygotować ogród na przyjście mroźnej zimy?”

Pielęgnacja trawnika po zimie – jakie zabiegi wykonać?

Co zrobić aby trawnik po zimie szybko się zazielenił, wyglądał zdrowo i pięknie? Po zimie murawa w niektórych miejscach staje się wyschnięta pożółkła, a czasami pojawiają się w niej nieestetyczne dziury. Szkody, jakie wyrządziła zima, da się jednak naprawić. Potrzeba jedynie cierpliwości i odrobiny zaangażowania. Od czego najlepiej zacząć? Warto ułożyć sobie plan działania i po kolei realizować zadania. Read more „Pielęgnacja trawnika po zimie – jakie zabiegi wykonać?”

Ostrzenie noża w kosiarce spalinowej i elektrycznej. Poradnik

Ogród czy trawnik wokół domu wyglądają najpiękniej, gdy pokrywająca je trwa jest dobrze utrzymana. Pod tym pojęciem kryją się dwa podstawowe zadania pielęgnacyjne: pierwszym z nich jest nawadnianie, drugim koszenie. Co więcej, dobrze, gdy trawę kosi się często, a najlepiej do dość niskiej wysokości. Aby tak się stało wymagane jest ostre cięcie – to ono zapewnia najlepsze rezultaty koszenia, a nie da się ukryć że noże kosiarek tępią się bardzo szybko. Stawia nas to w obliczu sporego wyzwania, jakim jest prawidłowe ich ostrzenie. Read more „Ostrzenie noża w kosiarce spalinowej i elektrycznej. Poradnik”

Dlaczego iglaki żółkną? 5 rad, jak temu zapobiec

Ekstremalne zmiany temperatury w krótkich okresach w miesiącach zimowych mogą sprawić, że wiecznie zielone iglaki zaczynają być żółtawe. Istnieje wiele różnych powodów, dla których o tej porze roku iglak może mieć co raz bardziej żółte, brązowe lub opadające igły. Czasami jest zupełnie zdrowy, innym razem nie. Read more „Dlaczego iglaki żółkną? 5 rad, jak temu zapobiec”