Pielęgnacja trawnika po zimie – jakie zabiegi wykonać?

Pielęgnacja trawnika po zimie – jakie zabiegi wykonać?

Co zrobić aby trawnik po zimie szybko się zazielenił, wyglądał zdrowo i pięknie? Po zimie murawa w niektórych miejscach staje się wyschnięta pożółkła, a czasami pojawiają się w niej nieestetyczne dziury. Szkody, jakie wyrządziła zima, da się jednak naprawić. Potrzeba jedynie cierpliwości i odrobiny zaangażowania. Od czego najlepiej zacząć? Warto ułożyć sobie plan działania i po kolei realizować zadania.

Wertykulacja trawnika

Pierwszą czynnością jaka należy wykonać jest wertykulacja trawnika, czyli usunięcie starej trawy. Suche źdźbła utrudniają bowiem rozwój młodych liści oraz prawidłowe nawodnienie podłoża. Murawę należy więc wyczesać, np. przy pomocy grabi lub wertykulatora.

Napowietrzanie gleby

Kolejnym ważnym krokiem jest napowietrzenie gleby czyli aeracja trawnika. Po wykonaniu wertykulacji, mocno zbite korzenie i darń warto potraktować zabiegiem zwanym napowietrzaniem. Można to zrobić wykorzystując widły, którymi nakłuwamy trawnik, mniej więcej na głębokość od 8 do 10 cm. Na większych powierzchniach opłaca się użyć aeratora, czyli specjalnego walca z bolcami. Zabieg ten sprawia, że korzenie lepiej oddychają, a trawnik łatwiej chłonie wodę czy nawożenie i odwdzięcza się intensywnym wzrostem. Przy gliniastej glebie, która zatrzymuje dużo wody, najpierw przeprowadzamy napowietrzanie, a potem murawę obsypujemy piaskiem. Zabieg taki pozwoli zwiększyć przepuszczalność i porowatość podłoża.

Załatanie dziur – dosiew trawnika

Następnym krokiem w pielęgnacji trawnika po zimie jest załatanie dziur poprzez dosiew trawnika. W miejscach, w których długo zalegała warstwa śniegu, mogą pojawić się wyłysienia i duże dziury w murawie. Ziemię w tych obszarach należy spulchnić i dosiać trawę. Nasiona można zmieszać wcześniej z próchniczną ziemią, co pozwoli zwiększyć efektywność dosiewu i rozsypać mieszankę w pustych miejscach. Obsiane miejsca trzeba regularnie podlewać. Po upływie kilku tygodni po ubytkach nie będzie śladu. Dziury można też załatać, przeszczepiając fragmenty darni z innych miejsc. Trzeba wkopać je małymi fragmentami, zagłębiając źdźbła do 1/3 wysokości, a następnie udeptać brzegi darni i podlać. Można również kupić trawnik w rolce i postąpić podobnie, tnąc go na kawałki.

Regularne koszenie

Ważnym elementem dbania o trawnik jest regularne koszenie. Dobrze wykoszona murawa ładnie się zagęszcza, tworząc zwarty, równy dywan. Zbyt niskie strzyżenie może doprowadzić do osłabienia rośliny, a to powoduje łatwiejsze kiełkowanie i rozrost niepożądanych chwastów. Pierwsze koszenie należy wykonać w kwietniu lub w maju. Powtarzamy koszenie co 7-10 dni, aż do końca sezonu.

Regularne podlewania i okresowe nawożenie

Aby trawa rosła, trzeba ją regularnie podlewać. Niedobór wody powoduje żółknięcie murawy a nawet jej zasychanie. Trawnik powinien być też od czasu do czasu nawożony.

Nawożenie należy zastosować tak często jak sugeruje producent danego preparatu.
Istotne jest także usuwanie chwastów. Należy je wyrywać zanim zakwitną i wydadzą nasiona. Można zastosować urządzenie, zwane wyrwichwastem, lub miejscowo opryskiwać chwasty preparatem niszczącym rośliny dwuliścienne.

Ważnym elementem dbania o trawnik jest walka z mchem, który wyrasta na trawnikach rosnących na kwaśnej i wilgotnej glebie oraz położonych w cieniu. Warto też usunąć gałęzie zacieniające trawę. Pomocne w walce z mchem będą nawozy z dodatkiem żelaza.

Więcej cennych porad na temat regeneracji trawnika po zimie znajdziesz pod linkiem: zakładanie trawników Kraków.