Dlaczego iglaki żółkną? 5 rad, jak temu zapobiec

Dlaczego iglaki żółkną? 5 rad, jak temu zapobiec

Ekstremalne zmiany temperatury w krótkich okresach w miesiącach zimowych mogą sprawić, że wiecznie zielone iglaki zaczynają być żółtawe. Istnieje wiele różnych powodów, dla których o tej porze roku iglak może mieć co raz bardziej żółte, brązowe lub opadające igły. Czasami jest zupełnie zdrowy, innym razem nie.

Jak to odróżnić i co powinieneś zrobić? Oto kilka wskazówek!

Jeśli igły z jednej strony drzewa mają żółte lub brązowe zabarwienie, ale druga strona drzewa nadal wygląda zdrowo, iglak może cierpieć na skutek oparzeń słonecznych. Wysychanie igieł jest spowodowane przez wyjątkowo suche zimowe powietrze w połączeniu z:

  • niską wilgotnością gleby,
  • intensywnym słońcem.

Uszkodzenia występują często tylko w najbardziej odsłoniętych częściach drzewa, gdzie dominujące wiatry lub południowe słońce mogą mieć największy wpływ. Często tylko czubek igły będzie zauważalnie odbarwiony, a podstawa igły pozostanie zielona.

Niektóre z tych uszkodzeń mogą być nieuniknione, w zależności od lokalizacji drzewa, ale można je złagodzić przez dobre nawadnianie gleby zimą. W przypadku szczególnie wrażliwych roślin zimozielonych, takich jak:

  • bukszpan,
  • żywopłot,
  • świerk orientalny

można rozważyć opcję ich owinięcia. Tutaj można użyć przepuszczalnego materiału, co zapewnia dodatkową ochronę. Drzewa można również leczyć za pomocą dostępnego w sklepach ogrodniczych produktu zaprojektowanego w celu zapewnienia wiecznie zielonym roślinom dodatkowej warstwy ochronnej. Zasadniczo tego rodzaju uszkodzenia są krótkotrwałe. Tylko w skrajnych przypadkach można zacząć martwić się o ogólny stan zdrowia iglaka.

Żółknięcie z powodu mrozu

Jeśli drzewo upuszcza igły lub żółknie / brązowieje równomiernie w obszarze całej rośliny, jest szansa, że niedawne naprawdę mocne mrozy spowodowały taki szok dla drzewa, że nawet igły zostały uszkodzone.

Kiedy rośliny przechodzą tak szybką zmianę temperatury, nie mają czasu na zmiany fizjologiczne, które pomagają im tolerować oziębienie. Ściany komórkowe mogą pękać, gdy zamarzają, a suche powietrze może powodować uszkodzenia łatwiej niż w jakimkolwiek innym przypadku. W takich przypadkach uszkodzenia będą najbardziej widoczne na zewnętrznych częściach gałęzi, powodując odbarwienie i utratę igieł, podczas gdy wewnętrzne igły, które nie były tak odsłonięte podczas zamarzania, pozostają zielone.

Żółknięcie z powodu mrozu -co można zrobić?

W takich przypadkach jedyną rzeczą do zrobienia jest poczekanie i kontrolowanie stanu iglaka. Możliwe, że wiosną pąki, które już uformowały się na końcach tych gałęzi, będą nadal skore do rozwoju – nie należy ich przekreślać. Najlepszym sposobem jest uzbroić się w cierpliwość i nie podejmować żadnych drastycznych kroków, dopóki nie upewnisz się, że faktycznie gałąź uschła.

Ocięcie gałęzi, która ma zdrowy pączek, nie spowoduje wzrostu w przyszłym sezonie.

Możesz delikatnie przyciąć pąki na uszkodzonych gałęziach, aby dowiedzieć się, czy nadal są zdrowe – mocny pączek jest zdrowy, a wysuszony martwy pączek kruszy się między palcami. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku oparzeń słonecznych, najlepszym sposobem pomagania roślinie jest częste, mocne nawadnianie 2 razy w miesiącu przez zimę, gdy tylko jest to możliwe.

Nadejdzie wiosna, i nawet jeśli nie pojawi się nowy wzrost, jeśli pozostałe igły są jeszcze zielone, nadal masz zdrowe drzewo. Zetnij uschnięte gałęzie, aby wystawić wewnętrzne igły na światło, daj swojemu drzewu nawóz z renomowanego sklepu ogrodniczego i wszystko będzie dobrze. Zawsze też możesz poprosić o pomoc specjalistów z profesjonalnej firmy ogrodniczej – Ponadczasowe – Ogrody.