Jesień – najlepszy czas na wertykulacje trawnika

Jesień - najlepszy czas na wertykulacje trawnika

Piękny trawnik to marzenie każdego posiadacza ogródka. Czasem zdarza się, że pomimo regularnego podlewania, nawożenia i koszenia nie wygląda on najlepiej. Dzieje się tak najczęściej, kiedy na trawie gromadzą się duże ilości mchu i chwastów po całym sezonie jego użytkowania.
Na przełomie lata i jesieni warto poświęcić chwilę uwagi na pielęgnację ogrodu, ze szczególnym uwzględnieniem trawnika. Chcąc posiadać ładny i zadbany trawnik trzeba wykonywać zabiegi pielęgnacyjne właściwie cały rok, jednak jesień to czas szczególny.

Wertykulacja – najważniejszy zabieg w pielęgnacji trawnika

Wertykulacja to jeden z najbardziej efektywnych i najważniejszych zabiegów pielęgnacji trawnika, o którym należy pamiętać planując jesienne prace w ogrodzie. Dobrze przeprowadzona da gwarancję przywrócenia trawnikowi świetnej kondycji, co jest ważne przed nadejściem zimy. Warto wykonać wertykulację, nawet jeśli potrzeba trochę czasu, aby dało się zobaczyć pełne efekty tego zabiegu. Dzięki temu ogród szybko odzyska estetyczny i zdrowy wygląd.

Najlepszy czas na wertykulację to jesień!

Wertykulacja to mechaniczne wygrabienie, nacięcie darni oraz usunięcie z niej suchych, martwych części roślin oraz próchnicy powierzchniowej. Zabieg i konstrukcja maszyny narusza również glebę, dlatego cały zabieg powoduje zwiększenie jej elastyczności, napowietrzenie i umożliwia lepszą przepuszczalność dla wody. Po zabiegu wertykulacji dobrze jest również wykonać piaskowanie, czyli zasypanie powierzchni murawy piaskiem, co spowoduje jej rozluźnienie i poprawi jej przepuszczalność. Wyciągnięty przez wertykulator filc i zaschniętą trawę trzeba dokładnie wygrabić, zebrać i wyrzucić. Jesienna wertykulacja nie powinna być wykonywana zbyt późno, żeby trawa miała czas odbudować się jeszcze przed nadejściem przymrozków.

Jaki jest przebieg wertykulacji?

Wertykulacja powinna być poprzedzona skoszeniem trawy, a gleba powinna być lekko nawodniona. Wówczas usuwanie filcu będzie łatwiejsze. By usunąć jak najwięcej martwej trawy, jednorazowy przejazd może nie wystarczyć. Należy wykonać wtedy drugi przejazd w poprzek. Korzystanie z wertykulatorów ręcznych, nawet na małych trawnikach może być czasochłonne i wymagać dużego nakładu sił i cierpliwości. Dobrym rozwiązaniem jest wybór wertykulatora spalinowego, który jest wydajniejszy. Takie urządzenia są drogie i zajmują sporo miejsca. Najlepiej będzie skorzystać z wypożyczalni sprzętu ogrodniczego. W przypadku wypożyczenia, nie trzeba się również martwić o miejsce do przechowywania sprzętu.

Należy zdawać sobie sprawę, że po przeprowadzeniu zabiegu trawnik nie będzie prezentował się okazale. Na odbudowanie potrzeba około dwóch tygodni. Jest to również dobry moment na dosianie trawy w miejscach, gdzie zachodzi taka potrzeba.

Opracowanie:

Zakładanie trawnika – Karolina Kucharska