Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Każdy ogród prezentuje się pięknie, kiedy można w nim znaleźć równo przycięty, świeżo zielony trawnik. Obecnie większość osób decyduje się na zakładanie trawnika z rolki, ponieważ jest to znacznie szybszy sposób na piękną murawę w swoim ogrodzie. Poza tym, jest to znacznie prostszy zabieg, który każdy może wykonać samodzielnie.

Nie trzeba oczekiwać tygodniami na nierówny wzrost trawnika i poddawać go wielu zabiegom. Wystarczy jedynie rozłożyć darń i jeszcze tego samego dnia można cieszyć się z pięknego i równego trawnika. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że założenie takiego trawnika będzie proste i przyjemne.

Kiedy najlepiej założyć trawnik z rolki?

  • Zaleca się, aby taki zabieg wykonywać wczesną wiosną (np. w kwietniu) lub późnym latem, a nawet jesienią (wrzesień – październik)
  • Dzięki niższej temperaturze oraz bardziej obfitym opadom, trawa ma większe szanse na szybkie ukorzenienie się
  • Trawę z rolki można jednak rozkładać przez cały rok, w dowolnym okresie jej wegetacji. Niekiedy wymaga to jednak większego zaangażowania. Podczas upałów należy obficie i codziennie podlewać trawnik, aby miał szansę puścić swoje korzenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby murawę założyć nawet w listopadzie, ponieważ jest ona odporna na pierwsze przymrozki

Przygotowania do rozkładania trawnika

Zanim rozpoczniemy zakładanie trawnika, bardzo ważną kwestią jest oczywiście przygotowanie podłoża. Wybrany teren należy koniecznie oczyścić z wszelkich śmieci, pozostałości z budowy, ale również kamieni i pozostałych w ziemi korzeni. Kolejnym krokiem jest oczywiście przekopanie całego terenu i usunięcie z niego chwastów. Najlepiej wykonać to mechanicznie, ale można to zrobić również za pomocą środków chemicznych.

Warto sprawdzić również, czy gleba jest odpowiednio kwaśna i próchnicza, ponieważ w takim środowisku trawa rośnie najlepiej. Jeśli jednak okaże się ona zbyt kwaśna, dobrze jest wykonać zabieg wapniowania. Nie powinno się go jednak łączyć z nawożeniem, które również warto przeprowadzić przed rozkładaniem trawnika. Na koniec pozostaje już tylko wyrównanie terenu, najlepiej za pomocą walca ogrodowego.

Rozkładanie trawnika w rolce

Bardzo ważne jest to, że trawa z rolki powinna zostać rozłożona w około 2 do trzech dni od momentu jej ścięcia. Najlepszym krokiem jest wykonanie rozkładania trawnika zaraz po jego dostarczeniu przez firmę i zakończenie wszystkich prac tego samego dnia. Jeżeli na trawie widoczny jest biały nalot, wówczas konieczne jest jej odpowiednie spryskanie środkiem na grzyby.

Podłużne kawałki trawy w rolce należy układać jak najciaśniej na tak zwaną zakładkę. Pierwszą rolkę kładziemy więc w całości, drugą tniemy na pół. Trzecią znowu układamy w całości i tak dalej, adekwatnie. Tak postępujemy do momentu rozłożenia całości trawnika. Należy pamiętać o bardzo dokładnym dociskaniu trawy do podłoża, aby nie powstawały żadne wybrzuszenia i nierówności. Im lepiej ułożymy swój trawnik, tym lepiej będzie się on później prezentował.

Na koniec trawnik należy docisnąć do podłoża poprzez wałowanie i bardzo obficie podlać. O podlewaniu nie wolno zapominać przez okres pierwszych dwóch lub trzech tygodni, dopóki nasza trawa nie ukorzeni się odpowiednio. Następnie, podlewanie można już dostosować do warunków pogodowych oraz kondycji, w jakiej znajduje się trawnik.

Więcej informacji o zakładaniu trawnika uzyskasz na stronie: https://ponadczasowe-ogrody.pl/