Spalinowa, ręczna czy elektryczna – jaką kosiarkę wybrać?

Spalinowa, ręczna czy elektryczna – jaką kosiarkę wybrać?

Każdy, kto posiada swój ogród doskonale wie, ile pracy kosztuje jego piękny wygląd. Równo przycięta, zielona trawa to jedna z najpiękniejszych ozdób, która może pojawić się w każdym ogrodzie. Konieczne jest jednak wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, a najważniejszym z nich jest oczywiście koszenie. W sezonie letnim koszenie wykonuje się nawet raz na kilka dni, dlatego najlepiej zdecydować się na wybór dobrej jakościowo kosiarki, która nie tylko ułatwi wykonywanie zabiegu, ale jednocześnie posłuży przynajmniej przez kilka lat. Na którą z kosiarek warto się zdecydować?

Kosiarka ręczna – rozwiązanie tradycyjne

Kosiarki ręczne nadal są najczęściej spotykanymi w naszych gospodarstwach. Jest to także rozwiązanie korzystne pod kątem ekonomicznym, ponieważ niewątpliwie najtańsze. Jak działa taka kosiarka?

  • Na jej walcu umieszczone są nożyce tnące
  • Po bokach znajdują się oczywiście kółka, dzięki którym kosiarka może być mobilna
  • Wysoka rączka sprawia, że można taką kosiarkę prowadzić w wygodny sposób

Taka kosiarka jest na pewno rozwiązaniem ekologicznym i jednocześnie bardzo cichym. Pracuje ona również precyzyjnie i gwarantuje równe podcięcie murawy. Sprzęt nie wymaga w ogóle podłączenia do zasilania i można z nim pracować też na nierównych powierzchniach. Posiada pojemnik na ściętą trawę, której można się z łatwością pozbyć.

Taka tradycyjna kosiarka ręczna jest rozwiązaniem najlepszym do małych powierzchni. W przypadku dużych ogrodów zabieg byłby na pewno zbyt męczący i pracochłonny.

Kosiarki elektryczne

Jest to produkt pomiędzy kosiarką ręczną i spalinową. Jej zaletą jest to, że nie wydziela spalin i nie truje powietrza. W jaki sposób działa taka kosiarka elektryczna?

  • Sprzęt podłącza się tradycyjnie do gniazdka z zasilaniem elektrycznym, za pomocą jego okablowania
  • Trzeba pamiętać o tym, że w momencie oddalania się od źródła zasilania, napięcie zaczyna spadać
  • Taka kosiarka jest idealnym rozwiązaniem do ogrodów małych i średnich. Na pewno nie sprawdzi się w dużym ogrodzie

Kosiarki spalinowe i ich zalety

Kosiarka spalinowa to sprzęt niewątpliwie najbardziej zaawansowany i o największych możliwościach. Polecany jest on właścicielom dużych trawników znajdujących się nawet na nierównych terenach. Kosiarka bez problemu radzi sobie z naprawdę wysoką i gęstą trawą i można z niej korzystać w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do zasilania elektrycznego. Kosiarki spalinowe są bardzo mobilne i mają największą moc.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to sprzęt bardzo ciężki i dużych rozmiarów. Poza tym, kosiarka wydziela spaliny, a więc nie jest obojętna dla środowiska naturalnego. Niestety, taka kosiarka jest też najdroższym sprzętem i trzeba pamiętać o kosztach jej eksploatacji.

Kosiarka spalinowa posiada specjalny pojemnik na ściętą trawę. Najczęściej rozdrabnia ona ścięte źdźbła, dzięki czemu szybciej się one rozkładają i są w stanie dostarczyć więcej wartości odżywczych glebie.

Przed zakupem kosiarki warto przede wszystkim wziąć pod uwagę to, z jakim ogrodem ma się do czynienia i na jakim terenie znajduje się trawnik. Na pewno nie ma sensu kupowanie dużej kosiarki spalinowej do małego przydomowego ogródka, tak samo jak nie opłaci się ręcznie kosić sporego pola trawy.

Opracowanie:

Karolina Kucharska Ponadczasowe Ogrody