Poradnik: jak przygotować ogród do wiosny?

Poradnik: jak przygotować ogród do wiosny?

Aby ogród był piękny, należy o niego dbać przez cały rok. Najwięcej pracy w ogrodzie mamy jednak wiosną, ponieważ konieczne jest wykonanie porządków po zimie, jak również pierwszych prac pielęgnacyjnych i siewów. Po zimowym odpoczynku najlepiej zabrać się za nie, kiedy tylko pojawi się taka możliwość i pojawią się temperatury dodatnie. Na pewno warto zacząć od porządków, a więc usunięcia wszelkich śmieci i gałęzi, które w trakcie zimy przywiał wiatr i które często tygodniami znajdowały się pod śniegiem. Jakie są kolejne kroki?

Usuwanie zimowych zabezpieczeń

Wiele roślin ogrodowych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozami. Kiedy jednak nadchodzi wiosna, trzeba się ich pozbyć. Powinna więc zniknąć rozsypana słoma i rozłożona agrowłóknina. Jeżeli w ogrodzie znajdują się krzaki róż, warto rozgarnąć przygotowane wokół nich kopce ziemi. Najlepiej zachować swoje materiały w pogotowiu, ponieważ przymrozki zdarzają się nawet późną wiosną.

Przygotowanie gruntu

Ziemia po zimie jest często zbita i nie nadaje się do uprawy roślin. W jaki sposób sobie z nią poradzić?

  • Ziemię należy przekopać. Jeżeli zabieg ten wykonany został jesienią, należy ją wyrównać
  • Zanim zdecydujemy się na wysiew roślin, po przekopaniu ziemia musi osiadać swobodnie przez około tydzień czasu
  • Drzewa i krzewy sadzi się, zanim nabrzmieją ich pąki prosto do gruntu
  • Wokół pnia warto zgromadzić misę z ziemi, w której gromadziła się będzie woda
  • Jednoroczne kwiaty najczęściej sieje się wczesną wiosną. Należy sprawdzić, czy wysiewa się je wprost do gruntu, czy też do doniczek i rozsadza dopiero, kiedy na zewnątrz jest już ciepło

Inne zabiegi agrotechniczne

Jednym z pierwszych zabiegów w każdym ogrodzie po zimie jest zastosowanie oprysków na drzewa i krzewy owocowe. Należy to robić jak najwcześniej, kiedy tylko skończą się przymrozki. Najważniejsze, aby pierwszy oprysk przeprowadzić zanim na roślinach pojawią się ich pierwsze liście.

Niektóre drzewa wymagają podcięcia, które również wykonuje się wczesną wiosną. Ważne jest kontrolowanie pogody, aby nie podcinać gałęzi przed przymrozkami, które mogą się zdarzyć. Warto sprawdzić, które rośliny podcina się przed kwitnieniem, a które po. Na przykład forsycja musi najpierw przekwitnąć, aby móc ją bezpiecznie skracać i formować.

Dobrze jest też pomyśleć o nawożeniu swoich roślin. Obecnie dostępne są wysokiej jakości nawozy mineralne, które starczają nawet na okres pół roku. Dobrze zdecydować się na taki nawóz i ograniczyć ilość prac w kolejnych miesiącach.

Wczesną wiosną konieczne jest też zadbanie o trawnik. Najlepiej przeprowadzić zabieg wertykulacji, czyli nacięcia darni i pozbycia się tej martwej. Takie zabiegi wykonuje się w ciągu roku dwukrotnie – właśnie wiosną oraz późną jesienią. Trawnik warto nawozić, a jeżeli występują w nim łyse placki, najlepiej przygotować grunt i posiać trawę, która mogła zginąć pod śniegiem z uwagi na choroby grzybowe.

W przypadku sadzenia warzyw i owoców, należy przestrzegać kalendarza ogrodniczego. W kwietniu można już wsadzić pomidory do gruntu, jednakże warto być przygotowanym, w razie konieczności ich zabezpieczenia przed ewentualnymi przymrozkami. Wówczas sadzi się również rośliny cebulowe, które pojawiają się dopiero późną jesienią.

Wiosenne zabiegi w ogrodzie są niezwykle ważne i niestety pracochłonne. Jeśli jednak zabierzemy się za nie odpowiednio wcześnie i rozłożymy w czasie, nie powinny stanowić żadnego problemu.

Czytaj Więcej