Jak przygotować ogród na przyjście mroźnej zimy?

Jak przygotować ogród na przyjście mroźnej zimy?

W związku z tym, że zbliża się okres zimowy, należy zacząć przygotowania ogrodu przed nadejściem mrozów. Zadbanie o ogród jesienią tak, aby rośliny przetrwały w dobrej kondycji podczas przymrozków wymaga kilku istotnych zabiegów. Oto kilka sprawdzonych porad, jak przygotować ogród na przyjście zimy.

Okrywanie roślin

Ważnym punktem przygotowań ogrodu na zimę jest obserwacja pogody. Nie należy bowiem osłaniać roślin przed mrozami dopóki temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej -5 stopni °C, gdyż jeśli zrobimy to za wcześnie, stworzymy gryzoniom warunki i przyczynimy się do gnicia roślin. Okryć należy nie tylko rośliny ale również pnie drzew. Trzeba zrobić to w taki sposób aby nie doprowadzić do pęknięcia tkanek i powstania ran, które otworzą wejście dla bakterii, zarodników grzybów i wirusów, wywołując choroby drewna. Do ochrony drzew owocowych oraz niektórych ozdobnych (graby, magnolie) może posłużyć słoma, włóknina lub tkanina jutowa. Gdy dojdzie jednak do zranienia tkanki, należy zabezpieczyć takie miejsce odpowiednim preparatem.

Podlewanie

Jesienią należy zaprzestać nawożenia. Chociaż istnieją na rynku nawozy jesienne, które pomagają przygotować ogród do zimy, to powinno się je stosować najpóźniej do końca sierpnia. Prace, które należy zrobić jesienią w ogrodzie dotyczą przede wszystkim nawadniania roślin. Jest to konieczne w przypadku roślin zimozielonych, ponieważ zapasy wody jakie zgromadzą w tkankach pozwoli im lepiej znieść mróz. Zimą rośliny odparowują wodę, a jej niedobór jest przyczyną chorowania. Podlewać należy przestać wówczas, kiedy ziemia zamarznie.

Jesienne porządki w ogrodzie

Warto usunąć liście roślin, na których zauważymy oznaki chorób. Takie liście nie nadają się do kompostowania i należy je spalić lub wyrzucić do kosza. Warto pamiętać, że kompostowanie zdecydowanie dłużej przebiega jesienią i zimą.

Koszenie trawnika, grabienie liści

Elementem, który wymaga pielęgnacji jesienią jest również trawnik. W październiku i listopadzie należy systematycznie podcinać trawę. Trzeba uważać jednak aby nie wykosić jej zbyt nisko. Ważne jest także, aby sprzątnąć skoszoną trawę, zebrać liście i wszelkie patyki, aby nie stwarzać środowiska dla rozwoju pleśni śniegowej.

Sadzenie nowych roślin

Jesienne porządki można też wykorzystać na posadzenie nowych drzew i krzewów. Jesień jest dobrym czasem, aby dobrze się rozwijały, ponieważ nie są wtedy narażone na susze i upały, które towarzyszą okresowi letniemu. Trzeba pamiętać, aby kupować rośliny z odkrytym systemem korzeniowym. Powinniśmy jednak unikać sadzenia roślin wrażliwych na mróz. Jesienią możemy także przesadzać rośliny iglaste i zimozielone, które zakończyły roczny przyrost.

Oczko wodne i zabezpieczenie źródeł wody

Jesienią szczególnie warto zadbać o oczko wodne lub staw. Jak to zrobić? Należy zacząć od zebrania wszystkich liści, żeby nie doprowadzić do ich gnicia. Zanim powierzchnię oczka pokryje warstwa lodu, trzeba zadbać, aby wyłączyć i wyjąć z wody cały sprzęt, np. pompy i filtry. Woda w połączeniu z przymrozkami może źle wpłynąć na dom i ogród. Ważną czynnością przed nadejściem zimy w ogrodzie, jest zabezpieczenie wszystkich dopływów wody. Robi się to opróżniając każdy pojemnik i zbiornik, żeby nie popękał podczas ujemnych temperatur. Należy również spuścić wodę z rur doprowadzających aby nie doszło do zniszczenia instalacji wodnych.

Usługi ogrodnicze Kraków – sprawdź pełną ofertę firmy ogrodniczej Ponadczasowe Ogrody