Wiosna to bez wątpienia najbardziej pracowita pora roku dla każdego posiadacza ogródka lub działki. Po zimowym odpoczynku, kiedy nie można wykonywać żadnych prac, konieczne jest przygotowanie ogrodu do lata. Od tego, jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonamy w tym okresie będzie zależał wygląd i kondycja ogrodu przez cały rok. Warto więc wygospodarować nieco czasu i poświęcić go właśnie swojej zieleni, aby móc się nią później cieszyć.
Opryski drzewek owocowych
O tych zabiegach nie powinno się nigdy zapominać. Opryski drzew owocowych w ogrodzie lub na działce należy wykonać jeszcze zanim rozpocznie się wiosna, nawet w lutym. Jeśli takie opryski wykonamy zbyt późno, nic już nie wskóramy, ponieważ drzewka mogą zostać zaatakowane przez różnego rodzaju choroby. Bardzo ważne jest więc, aby pierwsze opryski w ogrodzie rozpocząć jeszcze zanim pojawią się na drzewkach pierwsze liście.
Przycinanie krzewów
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla każdego ogrodu jest przycinanie gałęzi drzew oraz krzewów. W jakim celu wykonuje się taki zabieg?
- Dzięki niemu roślinność ma ładniejszy kształt i prezentuje się imponująco
- Krzewy można regulować w taki sposób, aby uformować je w kształt kuli lub inny preferowany
- Dzięki temu, promienie słoneczne mają szansę dotrzeć do wszystkich gałęzi
- Drzewka i krzewy po takim zabiegu znacznie lepiej kwitną, a następnie owocują
Przycinanie gałęzi roślin można przeprowadzić już nawet w lutym, kiedy pojawią się dodatnie temperatury. Bardzo ważne jest, aby śledzić prognozy pogody na najbliższe dni, aby uniknąć sytuacji, kiedy po podcięciu nadejdą przymrozki. Mogą one bowiem bardzo zaszkodzić podciętym roślinom. Nie należy jednak podcinać wszystkich krzewów w ogrodzie. Dla przykładu – forsycja to roślina, którą reguluje się dopiero po kwitnieniu mającym miejsce wczesną wiosną. W razie wątpliwości lepiej jest upewnić się w literaturze fachowej lub u profesjonalistów z firmy zajmującej się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów – Ponadczasowe Ogrody.
Wertykulacja trawnika
W każdym ogrodzie z pewnością można znaleźć plac trawnika. Taka murawa prezentuje się imponująco, jeżeli odpowiednio dbamy o nią przez cały rok. Najważniejszym wiosennym zabiegiem dla niej jest bez wątpienia wertykulacja. Takie nacięcie darni ostrymi nożami pozwala na usunięcie martwej. Poza tym, pozbywamy się w ten sposób zbitych grud ziemi, które uniemożliwiają ładny i trwały wzrost trawnika. Najlepiej zabieg wykonywać za pomocą wertykulatora dwa razy do roku – właśnie wiosną oraz jesienią.
Zasilanie ziemi
Wiosną warto również pomyśleć o porządnym wzbogaceniu gleby. Żyją w niej miliony mikroorganizmów, dzięki którym rośliny otrzymują swoje porcje składników odżywczych. Aby gleba była pełnowartościowa, najlepiej użyć kompostu lub obornika. Obecnie w sklepach można również bez problemu nabyć ekologiczne preparaty w płynie, które z powodzeniem zastępują obornik i znacznie ułatwiają wykonanie takiego zabiegu. Należy posługiwać się nimi zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie.
Pielęgnacja rabat
Po zimie koniecznie należy zadbać również o swoje rabaty:
- Przede wszystkim, należy usunąć wszystkie jesienne liście i gałęzie
- Kolejnym krokiem jest odpowiednie przycięcie martwych gałęzi i pędów nad ziemią
- Dzięki temu, już w marcu powinny pojawić się nowe, całkiem świeże pędy
- Wymarzłe rośliny warto zastąpić nowymi
Wysiew kwiatów jednorocznych
Każdy ogród wygląda naprawdę pięknie, kiedy rosną w nim kolorowe, różne kwiaty. Aby móc cieszyć się z jednorocznych kwiatów, wysiew należy przeprowadzić już wczesną wiosną. Niektóre gatunki wysiewamy wprost do gruntu, inne zaś do doniczek. Takie doniczki należy trzymać w domu do momentu, kiedy nadejdzie ciepło i będzie można roślinki wysadzić do ziemi.