Szkodniki roślin ozdobnych w ogrodzie i ich zwalczanie

Szkodniki roślin ozdobnych w ogrodzie i ich zwalczanie

Żaden ogrodnik nie chce zobaczyć szkodników siejących spustoszenie na jego grzędzie pełnej roślin ozdobnych. Na szczęście możliwe jest zatrzymanie działalności tych niepożądanych gości. Z racji tego, że niektóre pestycydy mogą zaszkodzić korzystnym owadom, które faktycznie pomagają Twoim roślinom, najpierw wypróbuj te proste środki kontroli, zanim skorzystasz z mocnych środków zwalczania insektów.

Szkodnik #1 Mszyce

Te małe stworzenia są znane praktycznie wszystkim ogrodnikom. Zwykle spędzają czas na większości owoców i warzyw, kwiatów, i roślin ozdobnych. Szkodzą im wysysając sok roślinny, powodując tym samym wypaczenie i opadanie liści, sprzyjają także wzrostowi pleśni, mogą także sprzyjać rozprzestrzenianiu się różnych chorób wirusowych.

Aby zwalczyć mszyce należy:

  • opłukać rośliny silnym strumieniem wody
  • zasadź w pobliżu warzywa i rośliny, których mszyce nie lubią np. miętę, lawendę, cebulę bądź czosnek
  • w przypadku poważnych problemów zastosuj profesjonalne produkty dostępne w sklepach ogrodniczych

Szkodnik #2 Gąsienice

Gąsienice są miękkimi larwami z wyraźną, twardszą częścią głowy z sześcioma nogami z przodu i mięsistymi odnóżami na tylnych segmentach. Można je znaleźć na wielu owocach i warzywach, jak również roślinach ozdobnych i drzewach cienistych. Gąsienice uwielbiają spędzać czas na liściach lub wzdłuż łodyg i je konsumować.

Aby je powstrzymać przygotuj odwar z pędów piołunu i opryskuj nim co tydzień rośliny zaatakowane przez gąsienice.

Twoje rośliny cierpią, ale nie wiesz co je zaatakowało? W dalszej części poradnika spróbujemy Ci pomóc od tej strony!

Które szkodniki niszczą korzenie?

Z całą pewnością to sprawka larw chrząszczy. Co gorsza, mogą nawet kilka lat żerować w glebie, a dokładniej w strefie korzeniowej Twojej pięknej rośliny siejąc spustoszenie. Głównie są to:

  • pędraki – larwy chrabąszczy
  • larwy opuchlaków
  • żółtobrązowe drutowce
  • larwy sprężyków

Pozbycie się ich najlepiej zacząć od usunięcia dorosłych osobników. Wzruszanie gleby, w której żerują też daje dobre efekty. Warto też zapytać w sklepie ogrodniczym o preparat nicieniowy.

Które szkodniki zwijają liście?

Nimułka, tukarz, zwójka – czyli gąsienice motyli i larwy chrząszczy (patrz wyżej) są odpowiedzialne za niszczenie liści roślin ozdobnych poprzez nadgryzanie ich nerwów. To pozwala im na stworzenie sobie w nich gniazda. Walka z nimi powinna się odbywać w podobny sposób co w punkcie powyższym: najpierw zwalczamy dorosłe osobniki, potem sięgamy po specjalistyczne preparaty.

Które szkodniki powodują plamy na liściach?

Tutaj można w pierwszej kolejności podejrzewać:

  • mączliki (uskrzydlone owady powodujące m.in. zamieranie pąków kwiatowych)
  • przędziorki (roztocza niewidoczne gołym okiem, ale tworzące pajęczynkę na spodzie liści)
  • wciornastki (wyglądem przypominają przecinek, rozpoznasz je po czarnych grudkach odchodów i srebrzystych plamkach na liściach)
  • skoczki (poruszają się w sposób podobny do skakania, wywołują na liściach białe plamki)

Każdy z tych gatunków jest unikatowy i wiąże się ze specyficznym traktowaniem. Warto zasięgnąć porady bardziej doświadczonego ogrodnika bądź specjalisty do walki z szkodnikami.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć to, co podkreślaliśmy na początku: stosując wszelkie pestycydy należy dokładnie zapoznać się z informacjami o ich stosowaniu i zastrzeżeniami. Chodzi o to, by nie dopuścić do sytuacji w której zamiast pomóc swoim pięknym roślinom ozdobnym sprowadzi się na nie i inne przydatne organizmy gorsze nieszczęście. Tutaj profesjonalna pomoc jest nieodzowna.

Więcej informacji o walce ze szkodnikami uzyskasz na stronie profesjonalnej firmy ogrodniczej zajmującej się projektowaniem i zakładaniem ogrodówPonadczasowe Ogrody.