Piękny, zielony i równo skoszony trawnik to niewątpliwa ozdoba każdego ogrodu. Aby móc się nim cieszyć, konieczne jest przeprowadzanie wielu zabiegów i pielęgnacja posianych traw. Należy o tym pamiętać przede wszystkim latem, kiedy trawnik jest w fazie wzrostu. W jaki sposób zadbać o swój trawnik latem?
Sprzątanie i grabienie trawnika
Bardzo ważnym zabiegiem jest zwykłe grabienie trawnika. Warto je przeprowadzać regularnie, ponieważ dzięki niemu:
- można skutecznie oczyścić trawnik z resztek roślinnych
- dotlenić darń
- ułatwić przenikanie wody
Pod koniec wakacji, zazwyczaj w sierpniu drzewa zaczynają masowo gubić liście. Ich grabienie to praca niezwykle mozolna, jednak również opłacalna. Pozbywając się liści, gwarantujemy bowiem trawie zdrowie. Zmoknięte pod wpływem deszczu lub podlewania liście, bardzo szybko pleśnieją, co sprzyja oczywiście chorobom grzybowym traw.
Oczywiście, nie ma konieczności grabienia liści ręcznie. Obecnie technologia daje wiele możliwości, a wśród nich znajduje się chociażby dmuchawa lub specjalistyczna kosiarka. Suche liście warto zatrzymać i użyć je w kompostowniku lub za ich pomocą przykryć kwiatowe rabaty, kiedy pojawią się pierwsze zimowe mrozy.
Zabieg wałowania trawnika
Co prawda wałowanie przeprowadzane jest zwyczajowo wiosną, jednak nie zaszkodzi powtórzenie takiego zabiegu pod koniec lata, w sierpniu. Oczywiście, nie ma konieczności częstego wałowania ciężkich gleb, ponieważ w ten sposób wypierany jest tlen z gleby. Jego brak może wpływać bardzo niekorzystnie na kondycję darni.
Zabieg wertykulacji trawnika
Taki zabieg latem wykonuje się ostrożnie. Nie powinno się tego robić podczas upałów, a po samym zabiegu najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie gleby. W innym wypadku trawnik po prostu wyschnie. Jak wygląda zabieg wertykulacji?
- wykonuje się go za pomocą wertykulatora
- polega na nacinaniu darni wzdłuż i w poprzek
- dzięki niemu, trawa jest lepiej dotleniona i po prostu odmłodzona
Zasilanie traw substancjami odżywczymi
Nie powinno się zapominać o systematycznym nawożeniu trawnika, aby był piękny i zielony. Najlepiej zacząć to robić już wiosną i zakończyć w okolicach października. Zaleca się, aby nawozy rozsiewać raz w miesiącu. Niezwykle ważny jest wybór odpowiednich nawozów, ponieważ te dzielą się na wiosenne, które pomagają przyspieszyć wzrost i są bardzo bogate w azot oraz jesienne, bogatsze w potas i fosfor. Te mają za zadanie wzmocnić trawy przed zimą i uodpornić je przed szkodliwym działaniem mrozów. Potas zaleca się w szczególności w okresach uciążliwych upałów, ponieważ maksymalizuje odporność traw na suszę.
Naturalnie, odpowiednia pielęgnacja trawy wymaga też użycia oprysków. W ten sposób można pozbyć się brzydkich i szpecących chwastów, ale również zapobiegać chorobom takim jak rdza źdźbłowa.
Inne zabiegi wokół trawnika
Przez cały czas należy obserwować swój trawnik. Kiedy tylko pojawiają się w nim puste, łyse miejsca, najlepiej jest dosiewać trawę na bieżąco. Dzięki temu, można cieszyć się pięknym i zielonym trawnikiem przez cały sezon.
Każdy trawnik wymaga również systematycznego koszenia i podlewania. Ważne, aby kosić trawę bardzo ostrymi nożami, które gwarantują najpiękniejszy efekt, ale jednocześnie nie ranią roślin. Częstotliwość nawadniania swojego trawnika najlepiej uzależnić od aury. Najczęściej zaleca się podlewać trawnik około 2-3 razy w tygodniu, jednak w przypadku silnych upałów można to robić częściej. Jeśli zaś lato jest deszczowe, można zrezygnować z jednego nawadniania.
Sprawdź ofertę na pielęgnacje trawnika.