Blog

Pielęgnacja trawnika po zimie – jakie zabiegi wykonać?

Co zrobić aby trawnik po zimie szybko się zazielenił, wyglądał zdrowo i pięknie? Po zimie murawa w niektórych miejscach staje się wyschnięta pożółkła, a czasami pojawiają się w niej nieestetyczne dziury. Szkody, jakie wyrządziła zima, da się jednak naprawić. Potrzeba jedynie cierpliwości i odrobiny zaangażowania. Od czego najlepiej zacząć? Warto ułożyć sobie plan działania i po kolei realizować zadania.

Wertykulacja trawnika

Pierwszą czynnością jaka należy wykonać jest wertykulacja trawnika, czyli usunięcie starej trawy. Suche źdźbła utrudniają bowiem rozwój młodych liści oraz prawidłowe nawodnienie podłoża. Murawę należy więc wyczesać, np. przy pomocy grabi lub wertykulatora.

Napowietrzanie gleby

Kolejnym ważnym krokiem jest napowietrzenie gleby czyli aeracja trawnika. Po wykonaniu wertykulacji, mocno zbite korzenie i darń warto potraktować zabiegiem zwanym napowietrzaniem. Można to zrobić wykorzystując widły, którymi nakłuwamy trawnik, mniej więcej na głębokość od 8 do 10 cm. Na większych powierzchniach opłaca się użyć aeratora, czyli specjalnego walca z bolcami. Zabieg ten sprawia, że korzenie lepiej oddychają, a trawnik łatwiej chłonie wodę czy nawożenie i odwdzięcza się intensywnym wzrostem. Przy gliniastej glebie, która zatrzymuje dużo wody, najpierw przeprowadzamy napowietrzanie, a potem murawę obsypujemy piaskiem. Zabieg taki pozwoli zwiększyć przepuszczalność i porowatość podłoża.

Załatanie dziur – dosiew trawnika

Następnym krokiem w pielęgnacji trawnika po zimie jest załatanie dziur poprzez dosiew trawnika. W miejscach, w których długo zalegała warstwa śniegu, mogą pojawić się wyłysienia i duże dziury w murawie. Ziemię w tych obszarach należy spulchnić i dosiać trawę. Nasiona można zmieszać wcześniej z próchniczną ziemią, co pozwoli zwiększyć efektywność dosiewu i rozsypać mieszankę w pustych miejscach. Obsiane miejsca trzeba regularnie podlewać. Po upływie kilku tygodni po ubytkach nie będzie śladu. Dziury można też załatać, przeszczepiając fragmenty darni z innych miejsc. Trzeba wkopać je małymi fragmentami, zagłębiając źdźbła do 1/3 wysokości, a następnie udeptać brzegi darni i podlać. Można również kupić trawnik w rolce i postąpić podobnie, tnąc go na kawałki.

Regularne koszenie

Ważnym elementem dbania o trawnik jest regularne koszenie. Dobrze wykoszona murawa ładnie się zagęszcza, tworząc zwarty, równy dywan. Zbyt niskie strzyżenie może doprowadzić do osłabienia rośliny, a to powoduje łatwiejsze kiełkowanie i rozrost niepożądanych chwastów. Pierwsze koszenie należy wykonać w kwietniu lub w maju. Powtarzamy koszenie co 7-10 dni, aż do końca sezonu.

Regularne podlewania i okresowe nawożenie

Aby trawa rosła, trzeba ją regularnie podlewać. Niedobór wody powoduje żółknięcie murawy a nawet jej zasychanie. Trawnik powinien być też od czasu do czasu nawożony.

Nawożenie należy zastosować tak często jak sugeruje producent danego preparatu.
Istotne jest także usuwanie chwastów. Należy je wyrywać zanim zakwitną i wydadzą nasiona. Można zastosować urządzenie, zwane wyrwichwastem, lub miejscowo opryskiwać chwasty preparatem niszczącym rośliny dwuliścienne.

Ważnym elementem dbania o trawnik jest walka z mchem, który wyrasta na trawnikach rosnących na kwaśnej i wilgotnej glebie oraz położonych w cieniu. Warto też usunąć gałęzie zacieniające trawę. Pomocne w walce z mchem będą nawozy z dodatkiem żelaza.

Więcej cennych porad na temat regeneracji trawnika po zimie znajdziesz pod linkiem: zakładanie trawników Kraków.

Kkucharska

Firma Ponadczasowe Ogrody działa na rynku od 2008 roku. Wykonujemy niebanalne projekty ogrodów, zajmujemy się kompleksową realizacją ogrodów, zakładamy trawniki z rolki z siewu. Wykonujemy nawadnianie ogrodu, małą architekturę. Świadczymy szeroko pojęte usługi ogrodnicze, czyścimy działki, karczujemy samosiejki. Działamy na terenie Polski Południowej. Pielęgnujemy i dbamy. Cechuje Nas wiedza i doświadczenie. Dla Nas najważniejsi są Państwo. Z poważaniem, mgr inż. Karolina Kucharska Zapraszamy do współpracy

Share
Published by
Kkucharska

Recent Posts

Zakładanie trawnika – które gatunki traw są najlepsze? Poradnik ogrodnika

Przed położeniem trawnika trzeba zastanowić się, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, czy ma…

4 lata ago

Zakładanie ogrodów – Małopolska

Projektowanie, zakładanie ogrodów - zapoznajcie się z naszą pełną ofertą. [gallery size="medium" ids="893,898,899,895,896,900,901,902,903,897,904,894"]

4 lata ago

Etapy zakładania ogrodu – krok po kroku

Wspaniale wyglądający ogród jest marzeniem wielu osób. Miłe chwile spędzone z rodziną na świeżym powietrzu,…

5 lat ago

Jesień – najlepszy czas na wertykulacje trawnika

Piękny trawnik to marzenie każdego posiadacza ogródka. Czasem zdarza się, że pomimo regularnego podlewania, nawożenia…

5 lat ago

Jak przygotować ogród na przyjście mroźnej zimy?

W związku z tym, że zbliża się okres zimowy, należy zacząć przygotowania ogrodu przed nadejściem…

5 lat ago

Chwasty w ogrodzie – jak się ich skutecznie pozbyć?

Nadchodzi jesień, a co za tym idzie czas jesiennych porządków! Warto również pomyśleć nad zadbaniem…

5 lat ago