Ostrzenie noża w kosiarce spalinowej i elektrycznej. Poradnik

Ostrzenie noża w kosiarce spalinowej i elektrycznej. Poradnik

Ogród czy trawnik wokół domu wyglądają najpiękniej, gdy pokrywająca je trwa jest dobrze utrzymana. Pod tym pojęciem kryją się dwa podstawowe zadania pielęgnacyjne: pierwszym z nich jest nawadnianie, drugim koszenie. Co więcej, dobrze, gdy trawę kosi się często, a najlepiej do dość niskiej wysokości. Aby tak się stało wymagane jest ostre cięcie – to ono zapewnia najlepsze rezultaty koszenia, a nie da się ukryć że noże kosiarek tępią się bardzo szybko. Stawia nas to w obliczu sporego wyzwania, jakim jest prawidłowe ich ostrzenie.

Ostrzenie noża – skąd wiedzieć, że to już ten moment?

Każda kosiarka ma inną wytrzymałość, teren jest różny, tak jak częstotliwość koszenia. Najlepiej więc stwierdzić stępienie (bądź nie) noża kosiarki poprzez obserwację połaci murawy.

  • Ma biały nalot?
  • Źdźbła trawy są nierówne bądź postrzępione?

Tak – to już najwyższa pora faktycznie wziąć się za ostrzenie. Poniżej ogólne zasady ostrzenia, jak również specyficzne w zależności od tego, czy mowa o kosiarce elektrycznej czy spalinowej.

Ostrzenie noża kosiarki: ogólne wskazówki

Krawędzie tnące rozpoznasz po tym, iż są nieco zaokrąglone i przede wszystkim znajdują się na końcach listwy noża. Należy je ostrzyć korzystając z pilnika do metalu bądź szlifierki – ale zawsze pod kątem 20-30 stopni. Gdy zakończysz ostrzenie koniecznie zawieś nóż na otworze centralnym, co pozwoli Ci na jego prawidłowe wyważenie. I tak:

  • Przechyla się na lewo? Doszlifuj go jeszcze trochę po lewej stronie.
  • Przechyla się na prawo? Doszlifuj go jeszcze trochę po prawej stronie.
  • Nie przechyla się? Dobra robota!

Należy również o tym pamiętać, aby nie ostrzyć listew tnących na całej długości. Jeśli chodzi o noże do mielenia – postępuj tak jak powyżej, ale z uwzględnieniem dwóch różnych kątów ostrzenia.

Ostrzenie kosiarki spalinowej – przygotowanie

Zanim zaczniesz nie tylko wyłącz jej silnik, ale też zdejmij kapturek znajdujący się na świecy zapłonowej. Nie kładź jej nigdy na boku, a tym bardziej odwróconą gdy odkręcasz nóż – nie zapominaj, że to typ spalinowy więc w takich ułożeniach znajdujący się w kosiarce olej może spłynąć do filtra czy gaźnika wyrządzając wiele szkód, jak np. zalanie świecy zapłonowej. Jaką więc pozycję obrać? Kosiarka powinna być ustawiona tak, by jej przednie koła znajdowały się w górze, a sama była przechylona do tyłu – na tylnych kołach, bez jakichkolwiek odchyleń na boki.

Ostrzenie kosiarki elektrycznej – przygotowanie

Podobnie, jak w przypadku odkręcania noża z kosiarki spalinowej należy upewnić się, że urządzenie jest w stanie spoczynku. W tym przypadku oznacza to odłączenie jej od zasilania. Później już wszystko powinno pójść łatwiej niż w „spalinówce”:

  • możesz ją przechylić w celu odkręcenia noży tak jak Ci wygodnie, bez obawy o wylanie się oleju
  • noża kosiarek elektrycznych mniej ważą i są krótsze

Odkręcanie zwykle pójdzie gładko, gdy użyjesz do tego sześciokątnego klucza (14/13). Pamiętaj, by odkręcać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Może być ciężko, ale przy odrobinie wysiłku na pewno sonie poradzisz. Uważaj jednak, by w czasie odkręcania zablokować sam nóż. Użyj do tego blokady bądź własnej ręki – ale koniecznie w rękawicy ochronnej. Być może przyda się ktoś do pomocy. Gdy mocowanie zostanie już poluzowane ostrożnie wyjmij śrubę noża, podkładkę i sam nóż.

Wskazówka na koniec:

Nie zapomnij, aby po zakończonym ostrzeniu noże umocować w kosiarce zgodnie z wskazówkami odnoszącymi się do wyjmowania i aby zrobić to najsolidniej jak tylko jest to możliwe.

Kosiarka jest gotowa!

Opracowanie:

Karolina Kucharska – Ponadczasowe Ogrody