Trawnik jest niewątpliwie niezbędnym elementem każdego ogrodu. Wiele osób decyduje się jedynie na wysianie trawnika w swoim ogrodzie, ponieważ brakuje im czasu i cierpliwości w przypadku innych, nieco bardziej wymagających roślin. Warto pamiętać również o tym, że trawnik wymaga stałej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku sam traci bardzo na swoim wyglądzie. Trawa rozrasta się, pojawiają się nad ziemią kule korzeniowe, a miejscami występują puste placki. Poza tym, bardzo szybko rozsiewają się również w trawie niektóre chwasty, które później trudno jest wyeliminować.
W jaki sposób można naprawić stary, poprzerastany trawnik?
Regeneracja takiego trawnika wymaga niestety nieco pracy. Pierwszym krokiem powinna być wertykulacja za pomocą specjalnego urządzenia, które posiada ostre noże:
- trawnik nacina się raz wzdłuż i raz w poprzek
- ułatwia to znacznie dostęp do wody oraz powietrza korzeniom traw
- miejsca, w których brakuje trawy należy przede wszystkim porządnie skopać, nie przewracając ziemi
- następnie dodaje się do niej naturalnego kompostu
Niekiedy w takich miejscach warto dosypać również piasku. Trawa bardzo lubi bowiem podłoże luźne, a więc gliniasta gleba nie jest dla niej odpowiednim środowiskiem do wzrastania.
Kolejnym krokiem jest oczywiście wyrównanie całości trawnika i podlanie go. Pod wpływem wody, ziemia powinna ładnie osiąść. Niekiedy zachodzi również konieczność ponownego dosypania podłoża. Powierzchnia powinna być wszędzie równa z powierzchnią samego trawnika i nie powinno być w niej żadnych dołków ani dziur. Na koniec, taką powierzchnię uklepuje się wałem lub zwykłą deską.
Wysiew trawy w podłożu
W taki sposób przygotowane profesjonalnie fragmenty podłoża można już z powodzeniem wysiać trawą. Najlepiej postępować zgodnie ze wskazówkami, które producent umieścił na opakowaniu. Niekiedy producenci mają swoje specjalne zalecenia, dzięki którym trawa wygląda później pięknie i imponująco, a przede wszystkim jej przyrost jest szybki i równy.
Po wysypaniu nasion na podłoże, należy je ponownie uklepać i podlać. Najlepiej, jeśli do podlewania posłuży nieco rozproszony strumień wody, niezbyt silny.
Koszenie młodego trawnika po regeneracji – wskazówki
W jaki sposób należy kosić trawę po takiej regeneracji i kiedy do tego procesu najlepiej przystąpić?
- Nie można czekać zbyt długo, ponieważ poprzerastana trawa po koszeniu nie wygląda już zbyt imponująco
- Kiedy młoda trawa osiągnie wysokość około 8-10 cm, najlepiej jest przyciąć ją do 3 cm
- Po kolejnym tygodniu, kiedy trawnik znowu wzrośnie, należy go w całości skosić do wysokości około 5-6 cm
- Następnie, trawnik należy kosić co 7 do 10 dni, zawsze systematycznie. Jeżeli pojawiają się upały, można to robić nieco rzadziej
Trawnik po takiej regeneracji powinien wyglądać naprawdę pięknie i imponująco. Bardzo ważne jest jednak, aby nadal systematycznie dbać o jego wygląd i reagować, kiedy tylko zaczną pojawiać się tak zwane łyse placki. Każdy trawnik wymaga systematycznego koszenia, aby nie przerastał. Poza tym, należy go również regularnie podlewać. Najlepiej robić to za pomocą automatycznego zraszacza, późnym wieczorem, kiedy nie ma już słońca. Podlewanie w ciągu dnia nie ma sensu, ponieważ woda z gorącej gleby bardzo szybko wyparuje i trawnik nie zdąży jej zaabsorbować. Kiedy pojawiają się deszcze, nie ma już potrzeby podlewania trawnika.
Zakładanie trawników – Ponadczasowe Ogrody