Nadchodzi jesień, a co za tym idzie czas jesiennych porządków! Warto również pomyśleć nad zadbaniem o swój ogród. Każdy marzy o idealnie wypielęgnowanym trawniku, co więc zrobić jeśli chwasty spędzają nam sen z powiek?
Jeśli chcemy uzyskać najlepsze efekty chwasty ogrodowe powinniśmy usuwać systematycznie, zaczynając już od wczesnej wiosny, aż do okresu prawie że zimowego, nim ziemia jeszcze nie będzie bardzo wilgotna. Jednak jaką metodę wybrać?
Skuteczne metody do usuwania chwastów
Usuwanie ręczne
Mechanicznych sposobów jest naprawdę wiele. Małe chwasty najlepiej usuwać starodawnymi sposobami ręcznie lub przy pomocy motyki, warto jednak zwrócić uwagę aby wyszły one z gleby wraz z korzeniami. Chwasty które tworzą pod ziemią rozłogi (jak na przykład: pokrzywa) najwygodniej będzie usuwać amerykańskimi widłami, dzięki którymi wykopiemy roślinę ze wszystkimi częściami podziemnymi.
Jeśli mówimy o chwastach pojedynczych lub w małych skupiskach możemy użyć wyrywacza chwastów, który usuwa roślinę z gleby wraz z korzeniami, lub uciec się do domowych sposobów. Zlewając zewnętrzną pokrywę liścia: octem, gorącą wodą, roztworem domowych środków czystości, a nawet olejem jadalnym. Wilgotne chwasty można posypywać cukrem lub popiołem drzewny, co również przyczynia się do zniszczenia liścia- wszystkie wymienione sposoby prowadzą do obumarcia liści roślin, a za sprawą braku możliwości fotosyntezy- do ostatecznego obumarcia całej rośliny.
Ściółka organiczna
Bardzo często do usuwania chwastów stosowana jest również ściółka organiczna, poprzez rozsypanie jej na glebie uniemożliwia się dostęp światła do roślin (tak zwane ściółkowanie). Innym, jednakże czasochłonnym sposobem jest przykrycie wybranego obszaru gleby czarną, nieprzepuszczalną folią. Należy jednak mieć na uwadze iż może przyczynić się to również do zniszczenia roślin pożądanych.
Alternatywą dla kupnej ściółki może być również kompost, lub ziemia liściowa. Ważnym aspektem podczas decydowania się na ten rodzaj zabezpieczenia, jest pamiętanie o dosypywaniu świeżej warstwy ściółki.
Rośliny okrywowe
Praktycznym, a zarazem cieszącym oko rozwiązaniem są rośliny okrywowe. Kwiaty na przykład jak lawenda, czy bodziszek rozrastają się tworząc swoistą pokrywę, przez które nie mogą przebić się chwasty. Dodatkowo inne kwiaty, jak na przykład aksamitka wytwarza substancje hamujące rozwój niechcianej roślinności.
Herbicydy – środki chemiczne
W ostateczności możemy również uciec się do chemicznych środków, tak zwanych herbicydów. Różnią się one sposobem podania, znajdziemy zarówno doglebowe, rozpylane za pomocą opryskiwacza, jak i aplikowane na liście konkretnych roślin. Są to jedne z bardziej skutecznych środków chwastobójczych, warto jednak mieć na uwadze że aplikując środek chemiczny do gleby, ucierpieć mogą również inne rośliny.
Więcej o skutecznych metodach usuwania chwastów dowiesz się ze strony firmy ogrodniczej Ponadczasowe-Ogrody.