Prawidłowa kolejność prac przy zakładaniu ogrodu

Prawidłowa kolejność prac przy zakładaniu ogrodu

Ogród to wspaniałe miejsce, w którym można miło spędzać wolny czas i się relaksować. Aby jednak było to możliwe, najpierw trzeba go założyć. Jaka powinna być kolejność wykonywanych prac w takiej sytuacji?

Roboty ziemne – pierwszy krok do pięknego ogrodu

Podstawową czynnością jest oczywiście oczyszczenie miejsca, w którym ma powstać ogród. Trzeba usunąć wszelkie śmieci i zanieczyszczenia, które często pozostają na ziemi po budowie domu. Na pewno, zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace, warto zastanowić się nad tym, czy w ogrodzie znajdzie się oświetlenie i w jakim miejscu. Jeżeli taki jest plan, konieczne jest przeprowadzenie instalacji elektrycznej, która biegnie zazwyczaj około 60-80 cm pod ziemią. Nawet jeśli lampy planuje się kupić później, z uwagi na ich wysoki koszt, najlepiej instalację przeprowadzić na początku, aby uniknąć później przesadzania roślin i psucia trawnika.

Kolejnym krokiem, jaki należy podjąć jest właściwe wymodelowanie terenu. Ogród wcale nie musi być równy, a wręcz przeciwnie. Na czym polega takie modelowanie?

  • Pierwszym krokiem jest wyrównanie sporych nierówności
  • Jeżeli zaplanowany jest w ogrodzie staw lub oczko wodne, należy wykopać w odpowiednim miejscu właściwej wielkości dziurę, zgodnie z projektem
  • Warto też usypać w ogrodzie pagórki lub skarpy i wzmocnić je murkami podporowymi. Wiele roślin, w szczególności skalniaki uwielbiają takie nierówne tereny

Warto urozmaicić rzeźbę terenu w kontrolowany sposób. Z pewnością ogród zyska w ten sposób sporo naturalnego uroku, a jednocześnie wyda się nieco większy, niż jest w rzeczywistości.

Kolejny krok do powstania ogrodu – przygotowanie ziemi

Nowe ogrody bardzo często powstają na świeżych placach po budowie domu. W takim miejscu jakość gleby może pozostawiać wiele do życzenia. Warto pamiętać o tym, że dobrej jakości ziemia jest naprawdę połową sukcesu w hodowli roślin. W jaki sposób przygotowuje się glebę w ogrodzie?

  • Należy ją przede wszystkim przekopać
  • Jeżeli ziemia przekopywana jest jesienią, nie powinno się jej grabić, a pozostawić w większych grudach
  • Zimą ziemia z pewnością zacznie się pięknie kruszyć na niewielkie grudki
  • Warto zasilić glebę nawozami organicznymi, ale również mineralnymi

Nawozy organiczne, które zawsze warto stosować w pielęgnacji gleby to z pewnością:

  • kompost
  • obornik
  • nawozy zielone

Takie nawozy są doskonałym źródłem próchnicy, która bardzo dobrze wpływa na polepszenie gleby, w szczególności tej ciężkiej, gliniastej, którą często można spotkać po placach budowy.

Sadzenie roślinności w ogrodzie

Ostatni etap kreowania ogrodu jest bez wątpienia tym najbardziej przyjemnym. Pora bowiem na wybór odpowiednich roślin i ich sadzenie. Nie warto ulegać szałowi zakupów i znacznie lepszym planem jest wybór roślin, które pasują do siebie kolorystycznie. Najlepiej zapoznać się z odpowiednimi warunkami, w których taka roślinność czuje się i rośnie najlepiej.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem powinny skupiać się raczej na wyborze roślin mało wymagających, które są łatwe w uprawie. Warto też dowiedzieć się, które z roślin są odporne na mrozy, a które wymagają zimowego okrycia.

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca do sadzenia konkretnych roślin. Każda z nich ma inne wymagania co do nasłonecznienia oraz wilgotności gleby. Rośliny ekspansywne powinny być za to sadzone w większej odległości od innych, aby ich nie zagłuszały.

Opracowanie:

Karolina Kucharska – Ponadczasowe Ogrody