Nieubłaganie zbliża się okres zimowy, a cała roślinność zostanie spowita śnieżną czapą. Co zrobić aby ogród cieszył oko nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale również pod koniec roku?
Zabezpieczenie roślin przed mrozami
Najważniejszą czynnością jaką należy wykonać jest zabezpieczenie roślin przed spadkiem temperatury. Krzewy i byliny można okryć dodatkową słomą lub gałązkami świerkowymi. Jeśli istnieje możliwość podejścia dzikich zwierząt, dobrze jest też zabezpieczyć młode drzewka przed zgryzaniem. Dobrze znane wszystkim ogrodnikom jest też bielenie drzew owocowych, które chroni przed zamarzaniem wody w szczelinach kory.
Kwiaty kwitnące zimą
Jeśli ogród jest już pełni zabezpieczony i przygotowany na przyjście zimy, warto pomyśleć o jego nowej aranżacji. Kwiaty nie muszą kwitnąć tylko wiosną, ciemierniki zakwitają jeszcze przed Bożym Narodzeniem! Oczar pośredni kwitnie na żółto od stycznia, aż do marca. Rośliną której piękny aromat doda uroku naszemu zimowemu ogrodowi jest kalina wonna – zakwita w styczniu lub lutym (zależne jest to od temperatury otoczenia). Kolejnym kwiatem który oczaruje nas pięknym zapachem jest zimokwiat, jego kwiatów można spodziewać się już początkiem lutego.
Nie tylko kwiaty mogą nas oczarować zimową porą, dużą popularnością cieszą się również drzewa iglaste. Ścięte gałązki świerka, jodły lub sosny wydzielają przyjemny, aromatyczny zapach, o dodatkowych właściwościach bakteriobójczych.
Trawy ozdobne
W ostatnich czasach coraz więcej można zaobserwować dekoracji tarasu, w postaci traw ozdobnych. Najpopularniejsze trawy zimozielone to turzyce, należą do nich między innymi: turzyca zwisła, turzyca Morrowa, czy turzyca pospolita. Wspomnianym trawom nie tylko zima niestraszna, ale również będą stanowić piękne tło dla rozkwitających w okresie około styczniowym kwiatów.
Budowa zimowego ogrodu
Ciekawą alternatywą dla ogrodów zimowych są szklarnie, w których nawet kwiaty egzotyczne będą mogły rozwijać się w okresie niskich temperatur. Kształt w jakim chcemy zbudować zimowy ogród jest dowolny, podejmując jednak taką decyzję warto brać pod uwagę nasłonecznienie danego miejsca. Musimy również mieć na uwadze odpowiednie ogrzewanie oraz szyby termoizolacyjne. O wszelakie informacje jak na przykład fundamenty, które nie mogą być połączone z fundamentami domu, warto zapytać architekta.
Rośliny zimozielone
Jeśli nie chcemy liczyć się z dodatkowymi kosztami ogrzewania szklarni, można pomyśleć o roślinach zimozielonych. Bluszcz pospolity jest zimozielonym pnączem, które stworzy gęstą, zieloną ścianę, bez wygórowanych wymagań w utrzymaniu. Inną rośliną, która ozdobi ściany jako pnący się krzew jest trzmielina Fortune’a. Wiele odmian barwinka pospolitego posiada dekoracyjne, wybarwione liście, dodatkowo w okresie wiosennym obsypuje się maleńkimi fioletowymi lub niebieskimi kwiatkami. Innymi polecanymi zimozielonymi roślinami są Kiścień lub Cyprysik groszkowy.
Więcej informacji o pięknie wyglądającym ogrodzie zimą, znajdziesz na stronie firmy ogrodniczej ponadczasowe-ogrody.pl .