Zima to czas bardzo trudny dla wszystkich roślin. Również trawy, które tworzą ogrodowe trawniki przechodzą przez ten ciężki okres. Aby trawnik przetrwał zimę w odpowiedniej formie i dobrej kondycji, warto zadbać o niego już jesienią. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne są w stanie sprawić, że trawa na wiosnę będzie piękna i zielona.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest nawożenie trawnika w tym okresie. Dzięki niemu:
Nawozy jesienne różnią się nieco od tych, które stosowane są wiosną. Nie zawierają bowiem azotu lub zawierają jego małe ilości. Najważniejsze minerały na jesieni to przede wszystkim fosfor oraz potas. Fosfor wzmacnia system korzeniowy, ale wpływa też pozytywnie na życiowe procesy trawy, dzięki czemu łatwiej znosi ona trudne zimowe warunki. Potas ma zaś doskonałe działanie w kontekście warunków stresowych dla rośliny, jak chociażby znaczny spadek temperatur oraz mrozy.
Nie powinno się stosować wiosennych nawozów bogatych w azot, ponieważ one wpływają na stymulację wzrostu traw. Pojawienie się zimy może spowodować, że rośliny takie nie będą w odpowiedni sposób przygotowane i zwiększy się znacznie ich podatność na choroby i pleśnie.
Gotowe nawozy jesienne najlepiej jest rozsiewać na przełomie sierpnia oraz września. Pod koniec września nie powinno się już zasilać traw w ogrodzie. Jeżeli nie ma możliwości nawożenia traw wcześniej, lepiej w ogóle zrezygnować z takiej praktyki, niż zrobić to zbyt późno. Zima to bowiem czas na odpoczynek dla roślin i nie powinny one wchodzić w zimne miesiące w fazie wzrostu.
Młode trawniki w ogóle nie wymagają jesiennego nawożenia. Warto też pamiętać o tym, aby zawsze stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu. Większą szkodę można bowiem wyrządzić roślinie zbytnio ją nawożąc i stymulując, niż pozostawiając w spokoju.
Najważniejszym zabiegiem, jakiego wymaga każdy trawnik jest oczywiście koszenie. Należy robić to regularnie, aż do momentu, kiedy nastąpią przymrozki. Oczywiście, jesienią robi się to rzadziej niż w miesiącach wiosennych i letnich. O czym należy pamiętać kosząc trawnik na jesieni?
Bardzo wskazanym zabiegiem przed zimą jest wykonanie wertykulacji. Za pomocą drucianych grabi wystarczy wyczesać darń, aby usunąć chore źdźbła traw, które mogą być właśnie źródłem powstawania pleśni zimą. Bardzo ważne jest również wygrabienie wszelkich liści, które jesienią spadają na trawnik. One również mogą być przyczyną licznych chorób murawy.
Z trawnikami, które siane lub rozkładane były wiosną postępuje się tak samo, jak ze starymi, ponieważ zdążyły się już ukorzenić. Trawniki zakładane latem nie wymagają zaś nawożenia jesienią. Najważniejsze jest, aby w okresie jesienno-zimowym starać się nie chodzić po trawnikach, ani nie zgarniać na nie opadłych liści i śniegu. Powstają wówczas warunki beztlenowe, co wiosną może okazać się bardzo przykre w skutkach.
Przed położeniem trawnika trzeba zastanowić się, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, czy ma…
Projektowanie, zakładanie ogrodów - zapoznajcie się z naszą pełną ofertą. [gallery size="medium" ids="893,898,899,895,896,900,901,902,903,897,904,894"]
Wspaniale wyglądający ogród jest marzeniem wielu osób. Miłe chwile spędzone z rodziną na świeżym powietrzu,…
Piękny trawnik to marzenie każdego posiadacza ogródka. Czasem zdarza się, że pomimo regularnego podlewania, nawożenia…
W związku z tym, że zbliża się okres zimowy, należy zacząć przygotowania ogrodu przed nadejściem…
Co zrobić aby trawnik po zimie szybko się zazielenił, wyglądał zdrowo i pięknie? Po zimie…