Wspaniale wyglądający ogród jest marzeniem wielu osób. Miłe chwile spędzone z rodziną na świeżym powietrzu, imprezy w ogrodzie, poranna kawa na tarasie – wszystkie te myśli mogą nas skutecznie zmotywować do samodzielnego założenia ogrodu na kawałku niewykorzystanej ziemi. Jednak należy mieć świadomość, że zakładanie ogrodu stanowi duże wyzwanie, zarówno pod względem poświęconej energii oraz czasu. Poniżej jednak postaramy się podpowiedzieć, w jaki sposób należałoby założyć swój własny ogród, od początku do końca. Etap zakładania zostanie przeprowadzony od samego początku aż do końca.
By móc rozpocząć prace związane z założeniem ogrodu, musimy zacząć od stworzenia projektu. Tym możemy zająć się samodzielnie lub skorzystać z fachowej pomocy firmy ogrodniczej – Ponadczasowe Ogrody. W ramach planowania projektu powinniśmy wziąć pod uwagę przestrzeń na trawnik, strefę wypoczynku z grillem, miejsce dla rabatek i pergoli oraz inne elementy, bez których nie wyobrażamy sobie naszego ogrodu.
Pierwszym fizycznym etapem pracy będzie przygotowanie podłoża pod założenie ogrodu. W tym celu niezbędne jest oczyszczenie terenu z pozostałości, przekopanie ziemi oraz ewentualne stworzenie instalacji elektrycznej, która może nam się przydać do oświetlenia altany, którą przykładowo chcemy postawić w środku ogrodu. Następnym etapem jest stworzenie nawierzchni ogrodowej. Mowa tu o ścieżkach, zarówno utwardzonych stworzonych z kostki brukowej lub kamienia, bądź nieutwardzonych, do których wykorzystuje się tłuczeń lub żwir.
W ramach architektury ogrodu powinniśmy pomyśleć o wszelkich altankach, pergolach oraz dodatkowych elementach, które mają uprzyjemnić spędzony czas w ogrodzie. Wszystkie te elementy z powodzeniem kupimy w sklepie budowlano-ogrodniczym lub, przy odrobinie inspiracji i czasu, stworzymy samodzielnie. Na etapie montażu tych elementów powinniśmy rozpocząć również prace skupione na stworzeniu odpowiedniego ogrodzenia pomiędzy ogrodem a innym terenem. W tym obszarze mamy dowolność wyboru – w zależności od naszych preferencji możemy postawić na żywopłot lub ogrodzenie sztuczne. Oba rozwiązania mają wady i zalety, jednak decyzja ostateczna zależy od nas.
Gdy cała infrastruktura jest gotowa, pora na prawdziwe clue ogrodnictwa, jakim jest sadzenie drzew, krzewów i innych roślin. Warto dobrze przemyśleć miejsce sadzenia z uwzględnieniem dynamiki porostu. Czasem przez nieuwagę możemy posadzić krzew lub drzewo w miejscu, które nie jest dostatecznie obszerne. Razem z krzewami i drzewami powinniśmy również założyć trawnik. Do wyboru mamy stworzenie trawnika z siewu i rolki. Musimy mieć jednak świadomość, że młoda trawa jest delikatna i wrażliwa, dlatego powinniśmy stronić od chodzenia po niej.
Założenie ogrodu jest bardzo przyjemnym procesem, o ile mamy odpowiednią cierpliwość i czas, by wykonać to samodzielnie. Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnym efekcie bez poświęcania czasu, możemy zlecić założenie ogrodu profesjonalistom.
Przed położeniem trawnika trzeba zastanowić się, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, czy ma…
Projektowanie, zakładanie ogrodów - zapoznajcie się z naszą pełną ofertą. [gallery size="medium" ids="893,898,899,895,896,900,901,902,903,897,904,894"]
Piękny trawnik to marzenie każdego posiadacza ogródka. Czasem zdarza się, że pomimo regularnego podlewania, nawożenia…
W związku z tym, że zbliża się okres zimowy, należy zacząć przygotowania ogrodu przed nadejściem…
Co zrobić aby trawnik po zimie szybko się zazielenił, wyglądał zdrowo i pięknie? Po zimie…
Nadchodzi jesień, a co za tym idzie czas jesiennych porządków! Warto również pomyśleć nad zadbaniem…