Wiosna jest w pełnym rozkwicie, lato lada dzień, temperatura zaczyna rosnąć. Wraz ze wzrostem temperatury nasze zużycie wody idzie w górę, a duża część z tego skierowana jest na nasze trawniki, ogrody i zwłaszcza – znajdującą się tam roślinność. Łatwo jest wpaść w tryb paniki, przy pierwszych upałach – pędzisz po węża ogrodowego, aby Twoje rośliny były w pełni nawodnione, zanim opadną pod ostrymi letnimi promieniami słońca.
Ale zanim to zrobisz – przeczytaj ten artykuł do końca, bowiem wyszczególniliśmy kilka najważniejszych zasad dotyczących podlewania roślin ogrodowych, które pomogą wyeliminować marnotrawstwo, a równocześnie zapewnią im optymalne nawodnienie.
Zasada #1: Podlewaj rośliny równomiernie!
Wszelkie rośliny zależą od odpowiedniego poziomu nawilżenia. Co ważniejsze, Twoje rośliny najlepiej się czują w towarzystwie równomiernie rozprowadzonej wody:
- Zbyt wiele wody w jednym obszarze może spowodować przedobrzenie
- Za mało wody – Twoje rośliny zaczną się kurczyć
Zasada #2: Podlewaj sporadycznie, ale dokładnie!
Podlewanie roślin każdego dnia jest bardziej szkodliwe niż podlewanie tylko jeden do dwóch razy w tygodniu. Częste podlewanie nie zmniejsza natężenia światła słonecznego, najważniejsze jest to, by podlewać rośliny na tyle dokładnie, aby nawilżenie weszło do gleby wystarczająco głęboko, by korzenie roślin mogły ją wchłonąć. Dokładne cotygodniowe podlewanie daje glebie możliwość zatrzymania wilgoci przez kilka dni.
Zalecamy wstrzymać się od podlewania, wtedy gdy:
- temperatura spadła
- niebo jest zachmurzone niebo
- jest odczuwalnie wysoka wilgotność
- i oczywiście, gdy pada deszcz
Z drugiej strony, zalecamy również zwiększenie częstotliwości podlewania, gdy temperatura się podnosi, przy silnych wiatrach, braku wilgotności i / lub braku deszczu.
Zasada #3: Podlewaj rano albo wieczorem!
Podlewanie gleby wieczorem po ochłodzeniu pozwala roślinom na przechowywanie wody, co zmniejsza szanse na odparowanie wody pod wpływem ciepła następnego dnia. Podlewanie wcześnie rano pozwala na równomierne wchłonięcie do gleby.
Zasada #4: Podlewaj korzenie, a nie liście!
Pamiętaj, że to korzenie potrzebują wody, a nie liście! Mokre liście są stratą wody i są bardzo podatne na choroby. Mokre liście pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych mogą mocno ucierpieć i ostatecznie brązowieją – co koniec końców może spowodować ich obumieranie i odpadnięcie.
Zasada #5: Podlewaj powoli i głęboko!
Aby dotrzeć do korzeni roślin potrzebna jest wystarczająca ilość wody. Zbyt mała ilość wody pokrywa tylko górną warstwę gleby, często nie docierając do korzeni roślin. Stosowanie się do tych wytycznych gwarantuje, że Twoje rośliny będą otrzymywać odpowiednią ilość wody za każdym razem.
Zasada #6: Nie marnuj wody!
Podlewaj kwiaty tak często, jak to konieczne, ale tak mało, jak to możliwe. Uprość częstotliwość nawadniania dzięki zraszaczom, lub automatycznemu systemowi nawadniania z czujnikiem wilgoci. Zaplanowane systemy nawadniania, takie jak te, zapewniają poszczególnym strefom określone cykle nawadniania, które zaspokajają ich potrzeby wody. Różne typy systemów nawadniania mają swoje różne wady i zalety. Pamiętaj, aby skonsultować się z profesjonalistą, aby sprawdzić, która metoda jest najlepsza dla Twojej roślinności i obszaru, na jakim chcesz ją zastosować.
Na koniec wskazówka dla tych, którzy mają nowo posadzone drzewa – po zakończeniu sadzenia, prawidłowe nawadnianie staje się najważniejszą częścią przetrwania rośliny, ponieważ te sadzonki są bardzo zależne od regularnego nawadniania. Wyżej wymienione zasady dotyczące podlewania roślin sprawdzą się również w przypadku młodych drzewek i krzewów.