Jakie rośliny sadzić na skalniaku?

Jakie rośliny sadzić na skalniaku?

Jeśli już masz przygotowany swój pierwszy skalniak – to czeka na Ciebie kolejny, jeszcze przyjemniejszy krok: sadzenie! A może już masz skalniak od dawna i po prostu teraz chcesz go odświeżyć? Bez względu na okoliczności – nasze wprowadzenie do roślin idealnie nadających się na skalniaki pozwoli Ci dobrze zacząć!

Rośliny karłowe do skalniaków

Rośliny karłowe mogą wzbudzić większe zainteresowanie skalniak, dodając do niego nieco finezji i odrobinę koloru, szczególnie na początku roku. Przebiśniegi i wczesne krokusy zapewnią coś przyjemnego do obejrzenia, już od lutego. Miniaturowe narcyzy też stworzą piękny krajobraz, a irysy karłowate będą prezentować się na skalniaku naprawdę słodko. Cyklamen perski jest dobry do zasadzenia na wiosnę, ale uważaj – jeśli się dobrze przyjmie, będzie się szybko rozprzestrzeniać i musisz mieć to na uwadze, by umieć nad tym zapanować.

Inne rośliny karłowate, które nadają się na skalniak to:

  • Cyprysik tępołuskowy 'Kojolkohiba’
  • Dąb burgundzki 'Curly Head’
  • Dziurawiec Kalma
  • Forsycja pośrednia 'Fiesta’
  • Hebe mięsista

Drzewka iglaste do skalniaków

Niektóre miniaturowe drzewa iglaste nadają skalniakom wspaniały efekt „wow”, ale upewnij się, że kupujesz wolno rosnące odmiany, a nie tylko pierwsze, lepsze małe rośliny np. Abies balsamea ‘Piccolo’ jest dobrym wyborem.

Poniżej kilka innych godnych uwagi:

  • Chamaecyparis pisifera ‘Filifera Aurea Nana’
  • Pinus mugo ‘Humpy’
  • Chamaecyparis pisifera ‘Filifera Nana’
  • Juniperus squamata ‘Dream Joy’
  • Abies koreana ‘Brevifolia’

Rośliny alpejskie do skalniaków

Rośliny alpejskie są szczególnie dobrze przystosowane do uprawy w ogrodach skalnych, ponieważ dobrze się rozwijają nawet w złych warunkach glebowych i przy niewielkiej ilości wody.

Saxifraga

To idealna roślina skalniaków. Występuje w ogromnej gamie gatunków, z których wszystkie są odpowiednie do ogrodu skalnego. Można znaleźć tak wielką różnorodność liści i kwiatów w tym gatunku, że możesz pokryć cały skalniak – właśnie skalnicą, wcale się tym nie nudząc!

Arabis

Zapewnia dobre pokrycie ziemi gęstymi zielonymi liśćmi, a pachnące białe lub różowe kwiaty przyciągają motyle do ogrodu.

Helianthemum

Czyli posłonek ogrodowy, to kolejny piękny przykład alpejskiej rośliny, który można wykorzystać w swojej skalniakowej kolekcji. Te małe kwiatuszki rozprzestrzeniają się naprawdę szybko, dzięki czemu zapewniają pełne pokrycie gleby w krótkim czasie – równocześnie tworząc wspaniały pejzaż miniaturowych kwiatów.

Edelweiss

Czyli szarotka alpejska – to propozycja, która jest chyba najbardziej klasyczną z alpejskich roślin, dlatego wydaje się, iż powinna znaleźć się w każdym ogrodzie skalnym. Ten delikatny mały kwiat w rzeczywistości należy do rodziny stokrotek i jest dość wytrzymały.

Alyssum

Alyssum czyli smagliczka to wytrzymała, niska alpejska roślina, która kwitnie obficie przez lato. Do wyboru jest wiele kolorów, a ponieważ jest łatwa do uprawy, możesz wypróbować różne barwy każdego roku. Wiele odmian ma lekki zapach, więc najlepiej umieść je w tym miejscu, gdzie będzie można cieszyć się ich miłym aromatem.

Inne rośliny do skalniaków

Sempervivum (rojnik) szczególnie dobrze nadaje się na żwirowe obszary, gdzie te urocze roślinki rozpościerają się i tworzą pokrycie ułożone z atrakcyjnych, roślinnych rozet. Istnieje ich wiele różnych typów, z ogromnym wyborem kolorów i rozmiarów do wyboru, dzięki czemu z ich udziałem można stworzyć naprawdę interesujący obszar na skalniaku. Pamiętaj jednak, że kochają słońce i trzeba im zapewnić do niego swobodny dostęp.

To zaledwie mała część z wszystkich fascynujących roślin, jakie można umieścić w swoim skalniaku – od nich warto zacząć!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najlepszych roślin na skalniak odwiedź naszą stronę internetową.